Izstāde "Humans of the Rainbow"


11 Dec 2017 10:00
→ 11 Dec 2017 18:00
Association of LGBT and their friends Mozaika
Eiropas Savienības māja
Aspazijas bulvāris 28 - Riga
Show map
[ENGLISH BELOW]

Izstāde tiks izrādīta no 2.novembra līdz 22.decembrim.

“Humans of Rainbow’ jeb “Varavīksnes cilvēki’ ir startptautiska foto izstāde, kas radīta Erasmus+ Jaunatne darbībā projekta “Chasing the Rainbow” ietvaros. Izstādes ideja aizgūta no tādiem fotoprojektiem kā “Humans of New York”, kur fotogrāfs lūdz uz ielas satiktiem cilvēkiem izstāstīt savu stāstu un nofotografēt viņus. Šīs izstādes galvenā tēma ir lepnums: lepnums par sevi un savu identitāti. Katrai fotogrāfijai ir savs stāsts, kas vēsta par pozitīvismu, cerībām, solidarītāti, seksualitāti un dzimumidentitāti, LGBTQ+ cilvēktiesībām.

Izstādes mērķis ir veicināt diskusijas un izpratni par LGBTQ+ jautājumiem.

Izstādē iekļautie attēli ir uzņemti dažādās Eiropas valstīs, kā piemēram Latvijā, Somijā, Īrijā. Izstāde iepriekš ir izrādīta Īrijā un Somijā, kā arī daļa no eksponātiem atrodami Humans of Rainbow Facebook un Instagram lapās.

Humans of the Rainbow
https://www.instagram.com/humansofrainbow/

Ikviens interesents laipni gaidīts uz izstādi!

--------


Exhibition can be visited until 22nd of December

Humans of the Rainbow is an international photo exhibition formed by an Erasmus+ youth action project – Chasing the Rainbow. The exhibition is inspired by photo projects that capture occasional pedestrians such as Humans of New York. In this exhibition the main theme is pride. Each photo is captioned, highlighting an important rainbow-themed message; positivity, hope, solidarity, queer identities, LGBTQ+ human rights.

Intended to open discussion and communication, while increasing awareness, this exhibition is a safe space for those in the LGBTQ+ community and the human community at large.
The pictures presented have been photographed in various countries such as Latvia, Ireland and Finland. Having previously been exhibitioned in Ireland and Finland, some of the exhibited pieces are available on the active Humans of the Rainbow Facebook page and Instagram and Facebook:

Humans of the Rainbow
https://www.instagram.com/humansofrainbow/

We warmly welcome you to the exhibition!

See more gay events in Riga.